15. REPUBLIČKO TAKMIČENJE I SMOTRA UČENIKA TEKSTILNIH I KOŽARSKIH ŠKOLA

• Srednja škola "Sveti Sava" iz Sombora bila je  domaćin  XV Republičkog takmičenja i smotre učenika tekstilnih i kožarskih koje se odražalo 15 - 17. maja 2009. godine.
  • Na 15. Republičkom takmičenju i smotri učenika tekstilnih i kožarskih škola učestvovali su učenici iz 24 škole iz cele Srbije i to iz slećih gradova: Zrenjanin, Užice, Vlasotince, Beograd, Kruševac, Novi Sad, Smederevo, Velika Plana, Prijepolje, Odžaci, Jagodina, Arilje, Novi Pazar, Subotica, Niš, Prokuplje, Knjaževac, Sjenica, Leskovac, Sopot, Mladenovac, Kragujevac, Sombor i škola gost iz Ivanjice.
  • Takmičilo se 57 takmičara i 24 manekena koje su predvodili direktori, koordinatori i nastavnici.
  • Prema pravilniku i propozicijama koje su usvojene 06.02.2009. godine takmičenje je organizovano na sledeći način:

» TAKMIČENJE tehničara modelara odeće i tehničara modelara kože. Takmičari izrađuju jedan radni zadatak.

Prvo mesto: Ponti Igor, HPTŠ „Uroš Predić“ Zrenjanin.

Drugo mesto: Baštić Sanja, Hemijsko-tehnološka škola Subotica.

Treće mesto: Vučetić Maja, TŠ „Jovan Vukanović“ Novi Sad.

» TAKMIČENJE konfekcijskog tehničara i tekstilnog tehničara. Provera znanja takmičenja se vrši putem kviza. Kviz obuhvata pitanja iz predmeta ispitivanje tekstila.

Prvo mesto: Idrizović Binasa, Škola za dizajn tekstila i kože Novi Pazar.

Drugo mesto: Aljović Edis, Tehnička škola Prijepolje.

Treće mesto: Crnovršanin Melisa, Tehnička škola Sjenica.

» TAKMIČENJE konfekcionara krojača. Takmičari izrađuju jedan odevni predmet od pamučne tkanine od tri ponuđena predmeta: dečija suknja, dečije pantalone, dečija košulja.

Prvo mesto: Milošević Milena, Prva tehnička škola Jagodina.

Drugo mesto: Novaković Dragana, Tehnička škola Kruševac.

Treće mesto: Čavlin Svetlana, SŠ „Sveti Sava“ Sombor.

» TAKMIČENJE obućara u izradi gornjih delova obuće. Takmičari izrađuju jedanu vrstu obuće od kože od ponuđena tri vrste obuće: muška cipela, ženska cipela, muška ili ženska sandala.

Prvo mesto: Milivojević Jelena, Tehnička škola Knjaževac.

Drugo mesto: Jovanović Tijana, Tehnička škola za dizajn kože Beograd.

Treće mesto: Todorović Jovanka, Tehnička škola Knjaževac.

» TAKMIČENJE obućara u montaži delova obuće. Takmičari izrađuje jedanu vrstu obuće od kože od ponuđena tri vrste obuće: muška cipela, ženska cipela, muška ili ženska sandala.

Prvo mesto: Šteković Dejan, Tehnička škola za dizajn kože Beograd.

Drugo mesto: Nikolić Miloš, Tehnička škola Knjaževac.

Treće mesto: Laketić Jovica, TŠ „Jovan Vukanović“ Novi Sad.

» TAKMIČENJE galanterista. Takmičari izrađuju jednu vrstu novčanika.

Prvo mesto: Ejupi Aldijana, Tehnička škola za dizajn kože Beograd.

Drugo mesto: Jovanović Sandra, Tehnička škola za dizajn kože Beograd.

Treće mesto: Hrnjak Aladin, Škola za dizajn tekstila i kože Novi Pazar.

Vreme izrade praktičnog rada za četvorogodišnje i trogodišnje obrazovne profile iznosi 120 minuta.

» TAKMIČENJE - izložba učeničkih radova. Izložbu učeničkih radova čine radovi sa praktične nastave izloženi na panoima. Svaki eksponat mora imati identifikacioni listić sa imenom i prezimenom učenika i godinom koju učenik pohađa.

Prvo mesto: Tehnička škola „Rade Ljubičić“ Užice.

Drugo mesto: Tehnička škola Mladenovac.

Treće mesto: Tehnička škola „Nikola Tesla“ Velika Plana.

» REVIJALNO prikazivanje učeničkih radova. Učeničke radove nose manekeni učenici škola učesnica bez bodovanja i nagrađivanja.

Nagrađeni učenici takmičari, su dobili pehare za prva tri mesta i diplome za prvih pet mesta, prigodne i skromne poklone kao i maskotu takmičenja.

• Svečana podela nagrada i priznanja učesnicima je održana u svečanoj sali skupštine grada sa prigodnom besedom o Somboru i uručenjem plaketa za dugogodišnji nesebičan rad na popularizaciji područja rada tekstilstvo i kožarstvo i njegovih obrazovnih profila. Plakete su dobili:

» Mr Branislava Đorić savetnik ministarstva prosvete u penziji, inicijator i organizator prvog susreta tekstilno kožarskih škola koje je održano u Somboru 1994. godine.

» Dr Mara Knežević bivši direktor srednje škole „Sveti Sava“, inicijator i organizator prvog susreta tekstilno-kožarskih škola koje je održano u Somboru 1994. godine.

» Mirjana Ristić predsednik poslovnog udruženja tekstilnih i kožarskih škola, inicijator i organizator prvog susreta tekstilno kožarskih škola koje je održano u Somboru 1994. godine.

Domaćini Domaćini Direktori Direktori Takmičenje - konfekcijski tehničari i tekstilni tehničari Takmičenje - konfekcijski tehničari i tekstilni tehničari

Takmičenje - obućari Takmičenje - obućari Takmičenje - krojači Takmičenje - krojači Takmičenje - modelari Takmičenje - modelari

Učenički rad - Tehnička škola "Rade Ljubičić" Užice Učenički rad - Tehnička škola "Rade Ljubičić" Užice Podela nagrada Podela nagrada Učesnici takmičenja Učesnici takmičenja